Sýrie: zápas o svobodu a prolomení mlčení

7 led

Tento článek je součástí našeho speciálního vydání Syria Protests 2011

Od března 2011, kdy povstání, která začala v Tunisku a Egyptě, zasáhla i Sýrii, bylo zavražděno tisíce lidí, desetitisíce byly zatčeny a zmizely beze stopy. Syrští aktivisté čelí nebývalé brutalitě a mediální válce, která potlačuje veškeré formy opozice. Na internet nicméně pronikla zpravodajství jednotlivých občanů, kteří se snaží prolomit zeď vystavěnou z událostí tak, jak je vidí stát. Tento příspěvek nabízí výběz z materiálů zveřejněných obyvateli online se snahou o dokumentaci zápasu syrského lidu za svobodu a důstojnost, a ukončení čtyř desetilení mlčení.

Mlčení versus hlas lidu

Dekády cenzury syrského tisku pomohly režimu umlčet obyvatele vlastní země a působit na mezinárodní právo. Syrská vláda vlastní místní telekomunikace, které jsou  nejvíce kontrolovanými v regionu, a zabraňuje mezinárodním novinářům při vstupu do země. Na tomto obrázku vidíte protestanty se zalepenými ústy jako symbolem jednoznačeného poselství „z okupovaného města Kafar Nabel“:

Z okupovaného města Kafar Nabel, 4. prosince 2011

Čeho se bojíte?

Syřané bojují během několika posledních měsíců proti strachu v rámci historie 41 let. Toto video, sdílené často online, ukazuje mladšího muže mluvícího se starším, kterému mladík vypočítává důvody proč by se mohl bát a proč se nebojí. Končí větou „Jejich nejsilnější zbrají je tvoje mlčení“.

Ale abychom se vrátili zpět k tématu,  Samar Dahmash Jarraha na  Twitteru:

„Myšlenka, že si zapneme televizi a uvidíme Syřeny opěvující svobodu v počtu desítek tisíc se zdála být pouhým snem, ale už není!“

Mlčící protestanti

Od počátku nepokojů bylo zabito tisíce demonstrantů. Krutost režimu dokumentuje zejména smrt 13-letého chlapce  Hamza al-Khatiba, brutálně zavražděného ve vazbě. Cílem brutality bylo i tisíce nenásilných protestantů jako byl 26-letý Ghiath Matar z předměstí Damašku. Ghiath byl známým vůdcem iniciativy bojující proti palbě a násilí bezpečnostních složek pomocí vody a květin. Lokální koordinační komise vydala 10. září po jeho smrti  stanovisko, které nastiňuje sen, za který Ghiath zemřel:

Ghiath očekával dvojí zrození: narození své dcery, která už nebude mít šanci spočinou v jeho náruči a narození nové, svobodné a demokratické Sýrie, kterou už nezažije, ale která si ho navždy zachové ve své duši a paměti. Ghiath a jeho přátelé z Daraye byli zastánci nenásilného nátlakku. Věřil, že se svobodná a civilizovaná Sýrie nedá uskutečnit bez syrských mužů a žen a jejich nenásilného nátlaku proti násilí řežimu se vší láskou, kterou proti nenávistným projevům pociťují a s odmítnutím toho, aby se stali řezníky nebo aby používali jejich nástroje.

Vlevo: mučedník Ghiath Matar; vpravo: zadržený Yahia Shurbaji.

Syrský bloger @Bsyria na  Twitteru napsal:

RIP Ghiath Matar. Ghiath byl mírový aktivista. Vojákům ve městě Daraya rozdával květiny a vodu. Byl umučen k smrti. #Syria

Mlčící hudba

Pokud existuje nějaká píseň, která by se dala považovat za hymnu syrské revoluce, tak je to  “Yalla Irhal ya Bashar” (Bashare, je čas odejít), popularizovaná Ibrahimem Kashoushem, zpěvákem z města Hama. Kashoush byl nalezen 5. července mrtvý s vytrženými hlasivkami jako projevem pomsty za zesměšnění Bashara Al-Asada. Jeho hlas nicméně přežívá ve virtuální formě na videozáznamech z demostrací ve městě Hama a nedá se umlčet:

Bloger ze Saudské Arabie Ahmad Al-Omran, interní spolupracovník NPR, trávil své dny počítáním onlinových videonahrávek a novinek o Sýrii. Po dni práce na Twitteru napsal:

„Jaké jsou mé plány na víkend? Po sledování všech těch videonahrávek, které dnes přišly ze Sýrie už na žádném plánu nezáleží“.

Mlčící humor

Známý syrský humorista Ali Ferzat, ředitel Arabské asociace komiksů, zveřejnil komiks zobrazující upoceného Bashara Al-Assada svírajícího kufr, jak se snaží stopovat Kadáffího. Ferzata 26. srpna brutálně zbili a zlomili mu obě ruce jako odvetu za „posměch syrským představitelům“.

Image by Syrian cartoonist Ali Ferzat

@Freedom_7uriyah napsal:

„Všechno co chci říct, je to, že by se měl Assad pořádně podívat na Lybii. Lži ho nikam nedovedou“.

Mlčící novináři a blogeři

Seznam zavražděných, zatčených a umučených novinářů a blogerů se od březnového začátku revoluce dramaticky zvýšil. Kameraman Ferzat Jarban byl dne 20. listopadu nalezen mrtev  s vypíchnutýma očima, protože natáčel protivládní protesty ve městech Al-Qasir a Homs. Vláda se zaměřila také na blogery jako je  Hussein Ghrer a Razan Ghazzawi, jeden z nejvýraznějších syrských blogerů a bývalý přispěvovatel Global Voices Online.  Razan, obiněná z „oslabování národního cítění a podněcování sektářských sporů“ byla 18. prosince propuštěna, ale mnoho ostatních se pohřešuje nebo zůstává ve vězení.

Free Razan poster

Syrský bloger @anasqtiesh na Twitteru napsal:

”Z oslabování národního cítění a podněcování sektářských sporů by měl být obviněn Assad“.  #Syria#FreeRazan

Syřané sbírají globální podporu

Demonstrace v Sýrii pokračují a solidarita se syrským obyvatelstvem nepolevuje. Existuje několik onlinových iniciativ ukazující  zvyšující se kreativitu  demonstrantů ve snaze obrátit globání pozornost k situaci v zemi. Kampaň s názvem SyrianSitIn na YouTube žádá prostřednictvím undergroundové zpravodajské organizace Sham News Network  o umístění videonahrávek vyjadřujících solidaritu ze syrskými demonstranty. Videa umístěná na účtu YouTube účtu  SyrianSitIn obsahují verze tohoto prohlášení:

نجتمع فيه كلنا معاً ومن كل مكان في العالم ومن كل الجنسيات…  لنعلن تضامننا مع مطالب الشعب السوري الحر، ولنقول جميعنا   وبصوتٍ واحد لا  للقتل لا للظلم لا للقمع لا للقهر، ولنقول لبشار الأسد ونظامه وعصابته أننا  وبعون الله سنسقطكم ثم سنحاكمك
Shromažďujeme se jako muži a ženy celého světa, abychom podpořili podporu touze syrského lidu po svobodě a řekli nahlas jako jedna bytost: stop zabíjení, utlaku a nespravedlnosti.

@honestmenofsyri na Twitteru napsal:

هذا الاعتصام ليس بديلاً عن الاعتصام والتظاهر السلمي على أرض الواقع بأي شكل من الأشكال، وإنما هو وسيلة إضافية..
Tento onlinový sit-in není jenom podporou pro účastníky a demonstranty. Je to také další prostředek jak dosáhnout našeho cíle.
Sýrie 2012

Po konci roku 2011 se v Sýrii začal užívat tag  #Syria2012 jako odkaz na Sýrii zítřka – Sýrii svobody, sspravedlnosti a důstojnosti.  Fadi al-Qadi píše:

Syria2012 “Bashar Al-Assad bude příští rok touto dobou bývalým prezidentem“.

Mouhanad Abdul Hamid dodal:

„Po dlouhých letech v exilu navštívím svoji rodinu a vrátím se do svého domova, do Damašku a Sýrie2012“.

Nora Bashra píše:

„Mučení“ bude v Sýrii2012 slovíčkem z minulosti“.

Nour al-Ali doufá:

#Syria2012 ‏ التعليم رح يصير شي أساسي بالبلد.. ورح نبدأ نقضي ع الأمية
„Prioritou v zemi bude vzdělání… a vymýtíme negramotnost“.

A Ahmad Ibn Rashed Ibn Said dodává:

„Sýrie2012 bude osvobozená od zločinců, kriminálníků, kojotů a psů a bude plná objetí a polibků“.

This post is part of our special coverage Syria Protests 2011

Creative Commons License

Written by Leila Nachawati Rego Posted 7 January 2012 8:40 GMT · Print version Print version

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: